Om du har beviljats ett bildfritt prov som individuellt arrangemang kan du bekanta dig med de bildfria exempeluppgifterna på denna sida. I det bildfria provet finns inga bilder eller infografik. Om du i det bildfria provet genomför delen matematiska färdigheter och/eller matematiskt‑naturvetenskapliga färdigheter får du själv välja hur du vill ta del av matematiska formler, notationer och andra matematiska symboler.
- Skärmläsarversion: Matematiska notationer presenteras i ett format som skärmläsarprogram kan läsa (den notation som används i Luetus‑böcker och ‑program).
- Visuell version: Matematiska notationer presenteras som i det bildförsedda provet, vilket innebär att du granskar dem visuellt.
I provsystemsvyn kan du prova på att välja skärmläsarversionen eller den visuella versionen i de bildfria exempeluppgifterna i delarna matematiska färdigheter och matematiskt‑naturvetenskapliga färdigheter.
Via länkarna nedan kan du bekanta dig med de bildfria exempeluppgifterna i provsystemsvyn i Vallu‑tjänsten för urvalsprov. I exempeluppgifterna för matematiskt‑naturvetenskapliga färdigheter kan du också testa användningen av provsystemets räknare. Observera att provsystemets räknare inte är helt tillgänglig med skärmläsare. Du kan till exempel använda funktionsräknaren i din egen enhets operativsystem.
Yrkeshögskolornas urvalsprov genomförs på egen dator, så vi rekommenderar att du bekantar dig med exempeluppgifterna på en dator. Kontrollera att den dator och webbläsare du använder uppfyller systemkraven.
Observera att exempeluppgifterna inte täcker alla innehåll som bedöms i yrkeshögskolornas urvalsprov. Svarstiden och antalet uppgifter i provsystemsvyn skiljer sig från den verkliga provsituationen.
Färdigheter i beslutsfattande
Rätt svar: Alternativ c
Exempeluppgift 2
Rätt svar: Cecilia, Alma, Bertta, Doris, Esa
Exempeluppgift 3
Rätt svar: 26
Exempeluppgift 4
Rätt svar: Leila
Exempeluppgift 5
Rätt svar: 25 minuter
Exempeluppgift 6
Rätt svar: Vissa föremål av glas är tallrikar.
Exempeluppgift 7
Rätt svar: Motionen behövs, eftersom elsparkcyklarna belastar jouren då man kör med dem i berusat tillstånd.
Undervisningsspråket (finska)
Rätt svar: antaa tutkimukseen perustuvaa tietoa opiskelijoiden työssäkäyntikokemuksista ja niiden yhteydestä opiskeluun
Exempeluppgift A2
Rätt svar: erilaisissa työtehtävissä opittaviin yleisiin työelämätaitoihin
Undervisningsspråket (svenska)
Rätt svar: Myndigheter som FPA kommer att införa hen successivt.
Exempeluppgift A2
Rätt svar: Ge en översiktlig bild av bruket av pronomenet hen.
Engelska språket
Bekanta dig med de bildfria exempeluppgifterna i delen för engelska språket i provsystemsvyn.
Rätt svar: prediction
Exempeluppgift A2
Rätt svar: ignore
Exempeluppgift B1
Rätt svar: than
Exempeluppgift B2
Rätt svar: whether
Exempeluppgift B3
Rätt svar: who
Exempeluppgift B4
Rätt svar: are based
Exempeluppgift B5
Rätt svar: that
Matematiska färdigheter
Bekanta dig med de bildfria exempeluppgifterna i delen för matematiska färdigheter i provsystemsvyn.
Rätt svar: 4x − 24
Exempeluppgift 2
Rätt svar: 0,6 timmar
Exempeluppgift 3
Rätt svar: Inget av dessa
Exempeluppgift 4
Rätt svar: Inget av dessa
Exempeluppgift 5
Rätt svar: För samma peng kan man parkera 25 % kortare tid i zon A än i zon B.
Exempeluppgift 6
Rätt svar: 2,240 €/l
Exempeluppgift 7
Rätt svar: 45 %
Exempeluppgift 8
Rätt svar: 6 km
Matematisk-naturvetenskapliga färdigheter
Rätta svaren på de bildfria exempeluppgifterna i delen för matematisk-naturvetenskapliga färdigheter
Rätt svar: 5 liter
Exempeluppgift 2
Rätt svar: 3000 år
Exempeluppgift 3
Rätt svar i skärmläsarversionen: 1 kJ /(kg ^@C)
Rätt svar i den visuella versionen: 1 kJ/(kg°C)
Exempeluppgift 4
Rätt svar: 4 z
Exempeluppgift 5
Rätt svar i skärmläsarversionen: K_1 =(5 b −H *K_2) /H
Rätt svar i den visuella versionen:
Etiska färdigheter
Bekanta dig med de bildfria exempeluppgifterna i delen för etiska färdigheter i provsystemsvyn.
Rätt svar: Jarkko vill inte berätta för de andra i gruppen vilken sjukdom han lider av.
Exempeluppgift 2
Rätt svar: Matti vill slutföra sina studier med vilka medel som helst.
Exempeluppgift 3
Rätt svar: Du vill inte ljuga för Petri.
Exempeluppgift 4
Rätt svar: Du vill inte berätta om Johannas privata angelägenheter till arbetskamraterna.
Exempeluppgift 5
Rätt svar: Johanna håller fast vid sin integritet.
Exempeluppgift 6
Rätt svar: rättvisa
Exempeluppgift 7
Rätt svar: självbestämmanderätt
Färdigheter i emotionell intelligens
Rätt svar: nöjd
Exempeluppgift 2
Rätt svar: få båda parterna att lösa tvisten
Exempeluppgift 3
Rätt svar: känner att Tina har brutit sitt löfte
Exempeluppgift 4
Rätt svar: glädje
