AMK-valintakokeen pisteytys on muuttunut syksystä 2023 alkaen. Käy lukemassa tarkemmat tiedot ennen valintakoetta.

Tutustu AMK-valintakokeen esimerkkitehtäviin koejärjestelmänäkymässä

Ammattikorkeakouluun.fi-sivustolla julkaistiin esimerkkitehtäviä AMK-valintakokeesta huhtikuussa 2022. Nyt pääset tutustumaan AMK-valintakokeen koejärjestelmänäkymään ja katsomaan, miltä kunkin osion esimerkkitehtävät näyttävät koejärjestelmänäkymässä. 

Koejärjestelmänäkymässä pääset myös kokeilemaan koejärjestelmän laskimen käyttöä. Laskin on AMK-valintakokeessa käytössä vain matemaattis-luonnontieteellisten taitojen osiossa ja sen käyttöä voit kokeilla vain kyseisen osion esimerkkitehtävien yhteydessä.   

Huomioithan, että esimerkkitehtävät eivät kata kaikkia AMK-valintakokeessa arvioitavia sisältöjä. Esimerkkitehtävien vastausaika ja tehtävien määrä koejärjestelmänäkymässä eroaa todellisesta koetilanteesta. Valintakokeen osioihin kannattaakin tutustua tarkemmin AMK-valintakokeen sisältö, kesto ja pisteytys -osiossa.   

Lue tarkemmat ohjeet ja tutustu esimerkkitehtäviin koejärjestelmänäkymässä!

Valikko